Maahanmuuttajat

Maahanmuuttajatoiminta

Aurala tekee kotouttamistyötä. Järjestämme suomen kielen kursseja. Autamme perustaitojen oppimisessa. Auralassa voit tavata suomalaisia ja maahanmuuttajia. Tervetuloa mukaan!

Sopu
Sopu-työ on Auralan Setlementin kolmevuotinen (2020-2022), STEA:n rahoittama hanke. Toiminta on maksutonta osallistujille.
Sopu-työn tavoitteena on kunniaan liittyvien konfliktien ja väkivallan ennaltaehkäiseminen yksilö- ja perhekohtaisen tuen sekä ryhmätoiminnan avulla. Tarjoamme konsultointia koulutuksia teemasta ammattilaisille.
Ota yhteyttä: sopu@aurala.fi
Hankepäällikkö Aino, 0503167703 , aino.sopu@aurala.fi
Hanketyöntekijä Hannaneh, 0503167709, hannaneh.sopu@aurala.fi
Lue lisää sivulta sopu.aurala.fi

JOK - työssä käyville maahanmuuttajille
Tarjoamme joustavia mahdollisuuksia opiskella suomen kieltä (kaikilla tasoilla), matematiikkaa, tietotekniikkaa ja muita perustaitoja. Opetus on maksutonta.
Varaa aika aloituskeskusteluun:
suomen kielen opettaja Laura Siniranta,
p. 050 322 3837, laura.siniranta@aurala.fi
ohjaaja Venni Alanko, p. 050-316 7708, venni.alanko@aurala.fi
JOK-mainos

PETU - perhetyötä ja tukea maahanmuuttajille
Maahanmuuttaja – onko sinulla tai perheelläsi ongelmia, joista haluaisit keskustella? Tarvitsetko tukea ja apua?
Etkö tiedä, keneltä voisit kysyä neuvoa?
Ota yhteyttä: hankepäällikkö Outi Tikkanen,
p. 050 316 7715, outi.tikkanen@aurala.fi
perhetyöntekijä Minttu Tarkiainen, p. 050-316 7701, minttu.tarkiainen@aurala.fi

PETU-mainos

Suomen kielen kurssi
Katso kurssitarjonta täältä: https://opistopalvelut.fi/aurala/courses.php?l=fi#pos-19-9-76

Tehokasta  tukea työllistymiseen!
Tuntuuko että työn saaminen Suomessa on vaikeaa? Oletko valmistunut koulusta mutta et vielä ole löytänyt omaa paikkaasi? Oletko hakenut sataa työpaikkaa mutta kukaan ei vastaa? Tarvitsetko lisää tietoa työllistymisestä Suomessa? Haluatko vaihtaa alaa, mutta et tiedä miten tai minne?

Kysy lisää ja varaa aika aloituskeskusteluun:

Hankekoordinaattori Venni Alanko 050 316 7708 (myös WhatsApp), venni.alanko@aurala.fi

Digitaidot tarjottimelle
Haluatko oppia käyttämään tietokonetta tai älypuhelinta tehokkaammin? Haluatko oppia käyttämään erilaisia sovelluksia ja verkkopalveluita? Ota yhteyttä ja varaa aika ohjaukseen:
p. 050 316 7702

Tule opiskelemaan tai harrastamaan Auralaan!